Mgia
2004.11.20. 18:46
A mgia kialakulsa...
A mgia kialakulsa
Mgikus utazsunkat 25 000 vvel ezelõtt kezdjk meg Eurpban. Ez az az idõ, amikor az emberisg kialaktotta sajt istensgeit.
Legfontosabb kt istennk a Vadszat Istene s a Termkenysg Istene volt. A vadszat volt elõdeink elsõdleges meglhetsi forrsa az õsidõkben. A legtbb llat, amire akkor vadsztak, szarvat hordott, amelybõl arra kvetkeztettek, hogy a Vadszat Istene az agancsos isten. Vagyis a Szarvas Isten.
A msik legfontosabb trtns a szaporods volt, amelyet szmukra megmagyarzhatatlan erõk irnytottak. Igy a Termkenysg Isten erejnek tulajdontottk azt.
Ez a kt istensg a Vadszat s a Termkenysg Istenei voltak a legfontosabbak a korai emberisg szmra.
A vadszat megkezdse elõtt, az õsemberek megprbltk eljtszani azt. A barlangokba letnagysg blnyeket, vagy ppen olyan llatot festettek amelynek a vadszarra indultak.
Az emberek egy csoportja vadszati szneket kent magra, agancsot erõstettek a fejkre, majd magukhoz vettk a fegyvereiket. Ezutn megkezdõdtt a ritul, melynek sorn a falra rajzolt llatok sebezhetõ pontjait prbltk meg eltallni. gy gondoltk, hogy ezzel a szertartssal az llatok lelkt mr legyõztk, s az igazi vadszatra mr csak a testkkel kell megbirkzni. A szertarts vgn rmtzeket gyjtottak, majd msnap elindultak az igazi vadszatra. Bzva abban, hogy szmukra ez csak is sikerrel zrulhat.
A Vadszat Istenvel szemben viszont nagyobb jelentõsget tulajdontottak a Termkenysg Istennek, amely nem csak ez emberisg fennmaradst, szaporodst jelentette szmukra, hanem a fld, s az llatok termkenysgt is.
A Termkenysg Istennek brzolsakor az arc, a karok, a lbak brzolsa msodlagos jelentõsggel brt. A lnyeg a termkenysg kifejezse volt. brzolsukat tekintve ember formjnak kpzeltk el õket. Termetk s arcuk is egyre emberibb kpet lttt. A termszet fontossga azonban abban is jl lthat, hogy az istenek fejt levelekkel krlrajzolva alkottk meg.
Az emberisg fejlõdse sorn egyre nagyobb szerephez jutott a papsg. Azok a nõk s frfiak akik klnsen aktvan vettek rszt, azokban a szertartsokban, amelyekben az istenekhez szltak, elklntett csoportokat alaktottak. A klnbzõ fldrajzi terleteken klnbzõ neveket adtak nekik, de lnyegben ugyanazokat az elveket vallottk, ugyanazon az alapokon tevkenykedtek.
A fejlõds mrtke azonban ms, s ms volt. A legnagyobb temben Eurpban fejlõdtek, ahol mg ma is megtalljuk az eredeti õsi formjt. Azt amit ma MGInak hvnak.
A korai Angliban ezen csoportok vezetõit Wicca-nak hvtk. Ez az õsi angol terminolgia szerint a Blcsek Blcst jelli. E Blcsek elõzetes vlemnynek meghallgatsa nlkl az uralkod egy fontos krdsben sem dnttt. A Blcsek Blcsnek valjban mûveltnek s a tudomnyokban jratos embereknek kellett lennik. Õk voltak a helyi orvosok, brk, mgusok. Õsmagyar vonatkozsban õk voltak a Smnok, a Tltosok.
A keresztnysg erõsdse fokozatosan szortotta httrbe ezeket a csoportokat. Ezek az emberek sokig nem hajlottak a keresztnysg felvtelre, mert szmukra idegen volt ez az ismeretlen ember ltal alkotott valls.
Hossz vszzadoknak kellett eltelnie ahhoz, hogy a rgi vallsok helyre az j valls betrjn. Idõszmtsunk utn 1000 krl az eurpai orszgok nagy rsze, mg mindig csak fele pogny, fele keresztny volt. A nagyvrosokban trt magnak utat elõszr a keresztnysg. Ezek a telepesek mr maguk a vros nevben is keresztnyekk vltak. A falvak embernek megtrtse azonban hossz idõbe telt. Az emberek tbbsge pogny maradt. A pogny sz jelentse: a latin pagoni szbl ered, amely a pusztk embert jelenti. Ksõbb a keresztnyek ezt a jelentst hasznltk fel, fordtottk rosszul, s mindenkit aki nem volt keresztny, pognynak, vagyis anti-keresztnynek tekintettek. Ha valakire azt mondtk, hogy pogny, az egyet jelentett azzal a tnnyel, hogy vroson kvl lak szemlyrõl van sz. Amely magban foglalta azt is, hogy nem keresztny. Az egyszerû np nem akarta megtagadni vezredes isteneit. A trts azonban egyre durvbb eszkzkkel folyt. Ez az emberekbõl flelmet, megalkuvst vltott ki. A testi fenyts eszkzein kvl a lelki rhats is nagyon erõs volt. A rgi szoksokat is megprbltk megsemmisteni. Ilyen szoks volt, mikor a falu emberei kivonultak a fldekre s nekelve, tncolva krljrtk a megmûvelendõ rszeket. Mikzben tncoltak, magasra ugrltak, mert azt hittk, hogy ezzel megmutatjk az isteneknek, hogy milyen magasra nvesszk a gabonikat. Az egyhz azonban megprblta megszabadtani az embereket, ha mskpp nem ment erõszakos ton, ezektõl a szoksaiktl. Azt mondtk, hogy ezekkel a ritulkkal megrontjk a termst, mrpedig a ronts mindig az rdg mûve, aki az embert is megrontotta...
Ezekben az idõkben a hztartsok nlklzhetetlen eszkze volt az st. Az egyhz azonban azt tartotta, hogy azoktl akiknl ilyen st van, gyermek megfõzshez hasznljk fel. Mikzben fõztk a gyermekeket, kzben rdgi hangokat hallatnak s rdgi fûszereket vegytenek, mint pldul: kgy nyelvet, rdg gykeret, kgy szakllt, vagy macska bajuszt. Termszetesen sz sem volt gyermekek fõzsrõl... Valamint amiket a vzbe szrtak, nem voltak msok mint a npi hagyomnyok szerinti gygyfvek... Ma is a legtbb nvnynek a rgi hagyomnyok ltal hasznlt nevt ismerik az emberek. El lehet kpzelni, hogy az inkviztor mennyi minden rosszindulatot tudott belemagyarzni nmely nvny nevbe. Pldul: rdg crna, bkabogy, bkalencse, bkaszitty, mjvirg, macskagykr, kgygykr... stb.
A keresztnysg terjedse ellenre azonban mg a mai idõk is bizonytjk, hogy nem tudtk teljesen kiirtani az õsi hagyomnyokat, -mg erõszakkal sem. Genercirl -genercira szlltak. Az egyhz elvesztve trelmt, minden eddigi hagyomnyrl szl knyvet mglyra dobatott. Egyetlen cljuk volt, a keresztnysg kizrlagos vallsknt val elismertetse.
Gergely ppa rendeletben parancsolta meg, hogy a rgi blvnyokat jelkpezõ ereklyket, szobrokat semmistsk meg. j templomok pltek a rgiek helyn, s mivel a rgieket leromboltk, a lakossg az j templomokba knyszerlt. A katolikus egyhz pedig egyre kemnyebb mdszerekkel ldzte a pognyokat. Mivel a pognyok istenei gyakran agancsos istenek voltak, ezt a keresztnyek rdgnek titulltk.
Ennek ellenre a rgi valls kvetõi nem hittek az rdgkben. Az rdg maga csak a keresztnyek kitalcija volt. A Bibliban nem ez a fajta rdg tallhat. Az eredeti õsi testamentum s Stnrl beszl, amely szksges ellenflknt jelenik meg, a j istenekkel szemben.
Ugyangy ahogy a valls a stnizmus is magtl terjedt a kzpkorban. A kzpkori tlagemberek hittek az istenben, de amikor rdbbentek arra, hogy nem csak nem jelent szmukara semmit, de korltozta is õket a mindennapi letkben, elfordultak tõle. A korltozsra j plda, hogy a szexulis letk is korltok kz szorult. Mg a hzasprok kztt is. Elvrtk tõlk, hogy ne az rmszerzs miatt szeretkezzenek, csupn a fajfenntarts vgett. A megengedett napok szerda, pntek s vasrnap volt. De mg ezeken a napokon is tilos volt negyven nappal karcsony, illetve ugyanennyi idõvel hsvt eltt. Hrom nappal az ldozs eltt, valamint fogamzs utn egszen a szletst kvetõ negyven napig. Vgl is szt mondhatjuk, hogy krlbell kt hnap meghatrozott napjain lhettek szexulis letet a hvõ keresztnyek.
Ilyen s ms hasonl nevetsges szablyozsok miatt, az emberek egyre inkbb elfordultak a keresztnysg vallstl. A stnizmust s a boszorknysgot ugyanolyan lzadsnak tekintette a keresztnysg. A stnizmus volt lnyegben az elsõ lzads a keresztnysg ellen. Lui Padre
|